Jan Frána - Hafran - PŘÍPAD ZMIZELÝCH KORMIDELNÍKů

28.07.2022 13:58

Už pátá Hafranova detektivka z prostředí českých trampů a vodáků přináší dva případy. Opět se na scéně objevuje trampská osada Daisy a spolu s ní dva již známí detektivové. Kriminalista Jan Sladký, zvaný Kozina a amatérský detektiv Hároš. Co se v řešení případů uplatní víc? Zkušenost profesionála, nebo štěstí, nadšení a intuice amatéra?

Kamarád v průšvihu:

Co trápilo Kozinu předtím, než záhadně zmizel? Měl rodinné problémy? Měl na něho spadeno některý ze zločinců, které usvědčil?

Ocitá se v průšvihu, ze kterého se bez pomoci kamarádů z trampské osady Daisy sám nedostane. A byl to opravdu Kozina, kdo se stal cílem úskoku?

Případ zmizelých kormidelníků:

Své děti svěřili do vodáckého tábora. Co ale mají dělat, kdyžje za pár dní najdou na řece opuštěné? Kam se ztratili jejich vedoucí a kormidelníci? Na řekou se vznáší stín tragických událostí a obětí přibývá. Je za útoky někdo z vodáckého oddílu nebo pachatel přišel zvenčí?

Recenze básníka a porotce Mikyho Marusjaka:

Nová, v pořadí již pátá Hafranova detektivka z prostředí trampů a vodáků přináší dva případy, Kamarád v průšvihu a Případ zmizelých kormidelníků, každý z nich by obstál jako samostatná kniha cca o 150 stranách. Při dnešních cenách papíru na výrobu knih, zřejmě autor volil možnost "méně je více", tedy jedna kniha místo dvou. Kdo si knihu pořídil, určitě neprohloupil.Příběhy čtenářům zprostředkovává svým vyprávěním v první osobě Rook, z trampské osady Daisy. Samozřejmě nesmí chybět Kozina, civilním jménem Jan Sladký kriminalista z povolání, také osadník a amatérský detektiv Hároš a další členové osady. První případ Kamarád v průšvihu s odehrává pro milovníky toulavých bot v jejich důvěrně známém trampském prostředí, lesy, skály, převisy, opuštěné lomy, skryté campy, sruby, řopíky, zříceniny hradů a tajemná sklepení, osadní sleziny, pivo a rum ..., vše okořeněno trampským jazykem "přístřechy, bydlíky, žracáky, usárny, teletiny, cancáky, zpívané atd." . Druhá detektivka Případ zmizelých kormidelníků nás přenese do prostředí milovníků sjíždění řek. Peřeje, vracáky, jezy, šlajsny, meandry, kánoe, kajaky, pramice, loďáky, háčci, zadáci, veřejná vodácká tábořiště, skryté plácky u řeky, pádla...

K dobru a odlehčení děje, přidány tradiční originální pohádky, vyprávění na dobrou noc před usínáním. Oba příběhy mají stejný základ - nenásilně vtáhnou čtenáře do prostředí a děje případu, který se rozvíjí. Situace, zápletka, hledání možného řešení, původce problému, pachatele..., vše vtipně vypointováno neschopností, úsměvnou rádoby chytrostí a důležitostí vyšetřovatele nebo policistů... Jak už to v detektivkách bývá, čtenář do poslední chvíle je přesvědčen, že pachatel, vrah podle sdělených indicií musí být konkrétní osoba a případ je jasný! Ovšem konečné rozuzlení je překvapivé, ten padouch je úplně někdo jiný! V prvním příběhu se hledá pátrá po původci "boudy", pasti na kriminalistu Kozinu, v druhém přibývají mrtvoly jako "na běžícím pásu", kdo za tím vším stojí?

Na letošním Trapsavci, tak jako každoročně, na semináři s porotou, rady jak napsat /nenapsat/ dobrou povídku. Doporučuji Hafranovu knihu Případ zmizelých kormidelníků nejen ke čtení, ale jako vynikající studijní materiál jak psát povídky /samozřejmě v trapsaveckém rozsahu 1800 slov/.

Tak předně, popis krajiny, míst děje, charakteristika osob a jejich vlastností, rozmanitý jazyk, slovní zásoba, hovorové výrazy a přirovnání ... "...byla mlha jako mlíko..., do toho humusu jsme odhodlaně vyrazili...", "Klára, oči rudý jako králík s myxematózou a pod nimi kruhy...". Hafranovo místní "-ovo"..., "v podání Flintovo kytary, Šerifovo verdiktem". Od začátku do konce se táhne určitá dějová šňůra, odbočky, prameny provazů - jednotlivé příběhy v pátrání členů osady se doplňují, navazují a opět se spojí do pramene, šňůry, tedy několik dějových linií a přesto bez zádrhelů text zdárně pokračuje... Odvolávky na staré případy, události /knihy předešlé/, neruší, stručně vysvětleno o co šlo... Přímá řeč, dialogy, děj posunují, má spád, žádný nudný popis situací...

Hafrane, klobouk dolů! Paráda!

Miky Marusjak