Krisťák

17.10.2016 10:03

Je to už dvacet let, co muzikant, šerif osady Mohykán, vítěz první trampské Porty, zakladatel a kapelník známé dívčí skupiny Schovanky Honza Čapek - Krisťák zabalil svoji poslední usárnu. Jeho žena Jarka společně se synem Rosťou vydali letos v září knihu vzpomínek, do které přispěli mnozí Krisťákovi kamarádi a kamarádky - Miki Ryvola, Marko Čermák, Tony Linhart, Honza Dobiáš, Franta Hacker, Jaroslav Čvančara - Jáček, Ivan Mládek, Jiří Macek - Čiksika, Schovanky, Michal Konečný - Jupp, samozřejmě Jarka s Rosťou a mnozí další, dohromady jde o 24 vzpomínek.

Další vzpomínky na Krisťáka byly vybrány z pozůstalosti Kapitána Kida a Wabiho Ryvoly - v jeho případě jde o známou historii Klavíru pod borovicí (Puchejř č.2/2016), kdy se Krisťák s Wabim vsadili o vousy, že na svatbě Krisťáka s Jarkou bude pod borovicí hrát klavír. Jak to dopadlo, je zachyceno ve skvělém filmovém dokumentu Potlach, který můžeš shlédnout na konci tohoto článku. Jinak ta pokřivená borovice tam pořád ještě stojí, jen je o 52 letokruhů silnější…

Kromě těchto vzpomínek plných dalších povedených historek a příběhů, je v knize několik desítek archivních fotografií z Krisťákova trampského i muzikantského života a reprodukce z kroniky Mohykánů, která patří mezi nejkrásnější trampské kroniky jaké znám.

A právě proto je celá knížka vytištěna plnobarevně a na křídovém papíře, jinak by ty reprodukce neměly smysl.

S chutí jsem si vzpomínky na Krisťáka, zápisky z kronik a fotografie přečetl a prohlédl a musel uznat, že to byl machr, ale nejvíc mě z toho množství archivních fotografií dostala reprodukce originálu zvadla od Kapitána Kida na Jamboree do Liberce.

Proč?

Kapitánu Kidovi se totiž nejdřív říkalo jen Kid a Kapitánem se stal až tehdy, když kreslil pro Krisťáka (capitana Christose) právě tohle zvadlo na „pirátské jamboree“. Dopsal ho a podepsal se pod ním jen jako Kid a pak mu přišlo stylový před Kida dopsat Capitan. Vůbec by mě nikdy nenapadlo, že originál tohoto vzácného zvadla může být zachován do dnešní doby.

No, pokochejte se taky…

 

 

Vydání této knihy mě prostě potěšilo - to nepíšu z povinnosti, opravdu to tak je. Jde prostě o dobře udělanou knihu se spoustou zajímavých informací.

 

Její rozsah je 76 stran a stojí 189 Kč (pokud by někoho ta cena s ohledem na počet stran zaskočila, tak připomínám, že jde o barevný tisk na křídovém papíře) a poštovné doporučeně.

Kniha je k dostání samozřejmě i v našem e-obchůdku na Trampském magazínu

Ale klidně si o ní můžeš rovnou napsat mailem na trampsky-magazin@centrum.cz

 

A ještě několik dalších ukázek z knihy Krisťák:

 

A na závěr slíbený dokument POTLACH

 

Celá ta slavná sázka o klavír pod borovicí začíná ve 13 minutě, kdy Krisťák s Jarkou hrají na svém svatebním potlachu Mexickou svatbu, Wabi si hladí vous, a Kapitán Kid s kamarády táhnou klavír pod jakousi pokřivenou borovici…

Tony

 

https://youtu.be/szCJe9TUX0Q