Trapsavecké Miniatury č.36 - Vladimír Vrana - Timo - JEDNOHUBKY Z EŠUSU

25.09.2014 13:24

Je tu podzim a s ním přichází čas na podzimní sérii tří dalších Miniatur. Tu, kterou vám představím dnes, nese pořadové číslo 36 a je věnována po delší době opět autorovi ze Slovenska, oldpsavci Timovi. Pokud jste v tomto okamžiku propadli panice, že jste propásli číslo 35, tak můžete být klidní. Opět se stalo, že autor, na jehož sbírce se začalo pracovat později byl natolik rychlý a jeho předchůdce natolik váhavý, že dříve vychází sbírka s vyšším pořadovým číslem. Ale nebojte, Kutlochova Minitura č.35 vyjde hned na měsíc listopad. 
Co říci k Timovi, jinak Vladimíru Vranovi a jeho sbírce Jednohubky z Ešusu? 
Třeba to, že autor je, jak už bylo zmíněno, oldpsavcem a dodat, že v této kategorii bodoval i letos, když v próze oldpsavců obsadil 2.místo a že mu na Slovensku vyšlo už šest sbírek. Že je členem T.O. Ondatry. A jetšě pár věcí, které na sebe prozrazuje v tradičním profiluna zadní straně obalu.
Timovu Miniaturu opatřil předmluvou Eduard Alexy - Lexo, který je i autorem ilustrací. Sbírka je čistě prozaická a vešlo se do ní celkem 9 povídek z období od roku 1983 až do toho letošního. 
Přeji příjemné čtení a jako ukázku přikládám následující úryvek z povídky Šľak ma ide trafiť 
 

........

Prebudil ma chlad. Slniečko provokatívne ukazuje aké máme špinavé okná. Vietor ustal, to ticho lieči, teda aspoň by malo...

Niečo tu nesedí... 
„Čo mi hrabe!?“ Všetko je poupratované. 
„Riady som včera určite neumyl!“ Rýchlo pchám nohy do topánok, otváram dvere. 
„Do riti! Doritíííííí ti ti.“ 
Z búdy vedú šmatlavé stopy smerom k prameňu. 
Ešteže nenosím strelné zbrane. Asi by som sa zahemingwayoval. 
Na druhej strane... 
Búda je uprataná, drevo nachystané, ešus som roky nemal tak čistý... 
Kto vie, možno to bol v nebi nudiaci sa skaut a odbehol si spraviť dobrý skutok. 
„Vďaka brat Neviditeľný, i nabudúce!!! Zišlo by sa dreva nakálať, zima môže byť dlhá a na jar treba vykopať novú jamu pre latrínu. To vieš, trampi len kadia a serú. Ale predtým pošli SMS-ku alebo krátky mail. Vieš, nervy.“ 

Šľak ma ide trafiť z toho, že sme včera nehodili reč. Dlhšiu dobu ma totiž gniavi otázočka, že ak pri mátaní naďabí duch na sporo odetú senzi babu, môže mať erekciu?